ru uk en-us pl fr de nl da ca bg af ar eu sq be bs hy az bn ceb ny

kategori referim  

Protamine Udhëzimet e përgatitjes sulfate Përshkrim


2016-12-28 00:00:00

Emri:! Protamine sulfate Protamini sulfas


Drogës është një antidot efektiv "antidot" heparin në një dozë ekuivalente prej 1 mg e sulfate protamine neutralizon 1 mg heparin. Veprim vjen në çast. Efekti zgjat rreth 2 orë.Aplikoni sulfate protamine kryesisht nëse është e nevojshme për të neutralizuar efektin e heparin tepërt ekzogjen shtuar nga jashtë. Gjakderdhje për shkak të një mbidozë e heparin; para se të kirurgjisë në pacientët të cilët janë duke marrë qëllime terapeutike heparin; pas operacioneve mbi të zemrës dhe enët e gjakut me qarkullim jashtëtrupor duke përdorur aparatin e "zemrës artificiale"; hyperheparinemia përmbajtja e lartë e heparin në gjak.


Metoda e aplikimit:
Shkruani zgjidhje protamine sulfat intravenoze ose pikoj nën kontrollin e koagulimit të gjakut. Jet injektuar ngadalë në një normë prej 1 ml \% zgjidhje për 2 min. Doza totale eshte zakonisht 1 ml të 5% solucion.
Nëse është e nevojshme, doza mund të përsëritet në intervale prej 15 minutash. Doza maksimale nuk duhet të kalojë 150 mg në ditë për një orë. Në spontan gjakderdhje doze ditore prej 5-8 mg/kg të peshës trupore administruar në 2 doza me nje interval prej 6 orësh. Doza llogaritur tretur në 300-500 ml solucion izotonik klorid sodium dhe administrohet nga dalë ngadalshëm intravenoz. Sigurisht maksimale e trajtimit-. 3 ditëMe futjen e një zgjidhje të sulfate protamine, reagimet e mundshme alergjike, koshere.


Kundërindikimet:
Hipotension i theksuar tensioni i gjakut të ulët, ulje anemi në numrin e trombocitet në gjak, pamjaftueshmëri veshkave. Raste të rralla të idiopatike apo të lindura reparina hyperheparinemia rritur përmbajtjen në gjak.Ampula e 5 ml të një zgjidhje 1% në një paketë prej 5 copë.


Kushtet e Storage:
Në një të ftohtë, vend të errët.


Kujdes!
Para përdorimit sulfate Protamine , ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Kjo udhëzimet për aplikim dhënë një transferim të lirë dhe është i hartuar vetëm për informacion. Për më shumë informacion, ju lutem kontaktoni Annotations prodhuesit.
Artikuj që kanë lidhje

 Lantus OptiSet Udhëzime Përshkrimi i produktit
 Tsiprofarm përshkrim Udhëzimet Product
 L-thyroxine udhëzues mjekim Përshkrim
 Udhëzime Speman Përshkrimi i produktit
 

Vendi është një koleksion privat i materialeve dhe është një amator informative dhe të burimeve arsimore. Të gjitha informatat që rrjedhin nga burimet publike. Administrata nuk zbatohet për autorësinë e materialeve të përdorura. Të gjitha të drejtat i përkasin pronarëve të tyre ligjore