ru uk en-us pl fr de nl da ca bg af ar eu sq be bs hy az bn ceb ny

1   2     >>  
kategori lajm  

Stres post-traumatik te fëmijët ndikon në zhvillimin e trurit
mjekët amerikanë erdhën në përfundim se stresi post-traumatik mund të dëmtojë trurin e fëmijës!. Fëmijët mbijetuar stresit është reduktuar volumin hippocampal-pjesë e trurit përgjegjëse për zhvillimin e kujtesës dhe perceptimit emocionale. Shkencëtarët në Qendrën Mjekësore të Universitetit Stanford, Medical Center USA Stanford University studiuar ndikimin e sindromës post-traumatik stres, çrregullim post-traumatik stres-. PTSD mbi shëndetin e fëmijëve, të mbijetuarit e tij dhe perspektivat e tyre të ardhshme në arsim dhe adaptim social Shkencëtarët kanë gjetur se efektet e stresit te fëmijët të shkaktojë një rënie në vëllimin e hippocampus-pjesë e trurit që është përgjegjëse për mekanizmat e kujtesës dhe emocioneve.

Dietat më të njohura janë jo vetëm të padobishme, por i dëmshëm
Shumica e njerëzve të përdorë dietat popullore për humbje peshe, në një përpjekje për të humbur peshë, më tej reduktuar peshën fillestare, dhe shpesh të fituar paund më shumë ekstra!. Këto lojëra me një reduktim të fituar peshë dhe një efekt jashtëzakonisht të dëmshëm mbi shëndetin. Ky përfundim ishte psikologëve amerikane ushqyerit-. Profesor Tracey Mann Traci Mann dhe kolegët e saj në Universitetin e Kalifornisë në Los Anxhelos UCLA Ata argumentojnë se kryer analizën më të plotë dhe rigoroz të 31 afatgjatë 2-5 viteve të hulumtimit lidhur me dietat popullor.

Lakra-shpëtimtar
. lakër mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të mushkërive në njerëz me të caktuar predispozicion gjenetik, shkencëtarët thonë Ekspertët nga Agjencia Ndërkombëtare për Kërkime mbi Kancerin në përfundimin: lakër të hahet të paktën 1 herë në javë ul rrezikun e sëmundjes në pacientët me variant joaktive të dy gjenet GSTM1 dhe GSTT1 dhe se 70% e popullsisë së botës . Funksioni i këtyre gjeneve-për të mbrojtur trupin ndaj toksinave të caktuara.

Danger
Komponimet kimike, të cilat përdoren gjerësisht në produktet kozmetike si deodorants, mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të kancerit të gjirit. Ky grup i substancave të njohur si Parabens janë gjetur në numër të madh në mostrat e indeve tumor që janë studiuar nga studiuesit britanikë nga Universiteti i Reading, pranë Londrës. Shkencëtarët vendosën për të provuar dëshmi në zhvillim që disa komponentë të produkteve kozmetike mund të shkaktojnë kancer. Ata ekzaminuar 20 mostra të ndryshme tumorit dhe gjeti se Parabens janë akumuluar me një përqendrim mesatar prej 20,6 nanograms për gram e indeve.

Pa filtër kudo
problem i madh në këtë fazë të jetës njerëzore është cilësi jashtëzakonisht e dobët e ujit. Dhe pa atë, disa ujë, nuk e jetojnë-ne jemi nga ajo përbëhet nga. Gjatë segmentin 50-vjeçare të jetës, një person i zakonshëm konsumon rreth 45 ton ujë-e vlerësuar nga specialistë nga Universiteti i Kolumbias. Vetëm atëherë, përveç oksigjenit dhe hidrogjenit nuk është e përmbajtura në ujë që rrjedh nga çezmat tona! Informacioni nuk është për të zbehta e zemrës: zbardhet vetëm atje me dy kova vosmikilogrammovyh, nitrateve-2 kg prej hekuri-14 gram dhe alumini-23 gram.

Kurs i shkurtër i barnave tradicionale jo-steroidal anti-inflamator nuk e rrisin rrezikun e infarktit të miokardit, shkencëtarët e vendosura spanjisht
Dr. Luis Garcia Rodriguez dhe Dr. Antonio Gonzales-Perez erdhi në këtë përfundim pas analizimit të dhënat e 4.975 pacientëve me infarkt miokardi dhe 20.000 individë të shëndetshëm nga grupi i kontrollit. Ajo doli se duke marrë NSAIDs NSAIDs për jo më shumë se një vit rrit rrezikun e MI. A më afatgjatë rrezik trajtim rritur me rreth 20%, kryesisht për shkak të jo-fatale MI. Për NSAIDs individuale ky rrezik shkonin 0,87-1,38. Është kurioz se ndërsa duke marrë naproxen nuk e rrisin rrezikun e MI, pavarësisht përfundimit të parakohshëm të APC studimit për shkak të shtimit të rrezikut kardiovaskular në pjesëmarrësit e trajtuar me naproxen.1   2      >>         

Vendi është një koleksion privat i materialeve dhe është një amator informative dhe të burimeve arsimore. Të gjitha informatat që rrjedhin nga burimet publike. Administrata nuk zbatohet për autorësinë e materialeve të përdorura. Të gjitha të drejtat i përkasin pronarëve të tyre ligjore