ru uk en-us pl fr de nl da ca bg af ar eu sq be bs hy az bn ceb ny

1   2     >>  
kategori sëmundje  

5 idetë e gabuara më të zakonshme rreth masazh
5 keqkuptimet më të zakonshme në lidhje Dikush masazh beson se masazh & ndash; procedurë shumë e këndshme, nga të cilat ju mund të merrni vetëm një kënaqësi. Dhe dikush beson se masazh në çdo rast nuk duhet të jetë relaksuese, por qëllimi i tij kryesor & ndash; terapeutik. Ne kemi mbledhur mitet më të zakonshme në lidhje me procedurat që janë të lumtur për të ndarë me ju. Numri Miti 1: efektiviteti i masazh varet në mundim të saj.

Shkencëtarët amerikanë kanë dyshuar lidhje me skizofreni toxoplasmosis
Shkencëtarët amerikanë kanë dyshuar lidhje me toxoplasmosis skizofreni & ndash; sëmundje parazitare transmetohet nga macet, shkruan PhysOrg. Agjent shkaktar i toxoplasmosis & ndash; protozoar Toxoplasma gondii & ndash; shumëfishon në zorrë e macet, rrallë shkakton asnjë simptomë. Kafshë të infektuar zakonisht ndodh kur hahet brejtësve të infektuar ose zogj, të cilët nga ana e tij është në kontakt me feces infektuar cat. Që Toxoplasma nevojë për të replikuar në një kafshë të vogla të tilla si një mouse, ka qenë ngrënë, ajo ndikon në muskujt e tij që të shërbejnë si ushqim për macet dhe tru.

Në Izrael, zgjerimi i spitaleve dhe marrin personel shtesë nga buxheti i shtetit do të ndahen 500.000.000 sikla
Në mbledhjen e ardhshme të qeverisë do të miratohet programi i modernizimit të spitaleve publike, të dizajnuara për të zvogëluar barrën e stafit mjekësor dhe për të rritur numrin e shtretërve për pacientët. Për të zgjeruar Është vërejtur se theksi kryesor do të vendoset në spital, ndodhet në periferi. Si pjesë e modernizimit të spitaleve kusht shtimin e 160 normave për mjekët në dy vitet e ardhshme, do të punësohen mjekëve specialist specialitete të pakta për të zvogëluar radhët e gjata.

Mjekët amerikanë janë gjithnjë para kohe duke e lënë profesionin-epidemiolog. py
Në Shtetet e Bashkuara kaluar studim mbi pikëpamjet e mjekëve amerikanë rreth të ardhmes së tyre. Anketa, e cila u ndoq nga më shumë se 600 mjekë amerikanë tregoi se mjekët më ndërtojë parashikime pesimiste për të ardhmen e mjekësisë amerikane. Shumë prej mjekëve të anketuar janë duke shkuar për të lënë profesionin brenda 1 & ndash e ardhshme; 3 viteve. Rezultatet e këtij sondazhi janë të publikuara në faqen e internetit e autorit & mdash; Deloitte Qendra për Solutions Shëndetësisë.

Përdorimi i Acetaminophen në adoleshentët dyfishon rrezikun e astmës
Përdorimi i Acetaminophen në adoleshentët është i lidhur me zhvillimin dhe/ose mirëmbajtjen e astma, rinokonyuktivita, dhe ekzemë, sipas një studimi global, të raportuar në edicionin online të & laquo; American Journal e frymëmarrjes dhe Critical Care Medicine & raquo; nga 13 gusht. & Laquo; Ky studim ka konstatuar se përdorimi i Acetaminophen në 13-14-vjeçarëve është i lidhur me një rritje të rrezikut të simptomave të astmës shkaktohen nga & raquo;,-tha Dr Richard W. Beasley Richard W. Beasley Mjekësi Instituti i Kërkimeve të Zelandës së Re në Wellington në një deklaratë për shtyp në emër të & laquo , Studimi Ndërkombëtar i astma dhe alergjitë në Fëmijëria & raquo; Isaac.

Rëndësia e veçantë Sanitize duart në parandalimin e infeksioneve nozokomiale-epidemiologjisë. py
NESE Vetkina PhD, Drejtor i Përgjithshëm & laquo; LIZOFORM-SPB & raquo; Ky artikull diskuton rëndësinë e trajtimit të higjienës dore, faktorët që ndikojnë në zgjedhjen e përgatitjeve antiseptik dhe për kujdesin e lëkurës së duarve, si dhe mënyrat për të motivuar infermieret për të kryer higjienës dorës. Neni i përgatitur në bazë të publikimeve të huaja: Forumi i OBSH-së në Zvicër në 2005 & laquo; Global Challenge: sigurinë e pacientit në 2005-2006 & raquo;, International Simpoziumi profesionistët e kontrollit të infeksionit në Shtetet e Bashkuara në 2006, nene të Journal Amerikane e Infeksioni Kontrollit 2006, ligjërata dhe monografi William Ruta * & ndash; & Laquo; Dezinfektimi, Sterilizimi dhe antisepsisë & ndash; parimet, praktikat, sfidat dhe hulumtim i ri 9. 2003 & raquo;. Kushti kryesor për kontrollin e infeksionit sipas strategjisë OBSH për sigurinë e shëndetit-higjiena dore.1   2      >>         

Vendi është një koleksion privat i materialeve dhe është një amator informative dhe të burimeve arsimore. Të gjitha informatat që rrjedhin nga burimet publike. Administrata nuk zbatohet për autorësinë e materialeve të përdorura. Të gjitha të drejtat i përkasin pronarëve të tyre ligjore